Akutní nemoci

 

Za akutní považujeme nemoc, která trvá dny, příp. týdny. Nemoc, která se příliš často neopakuje. Na takovou nemoc je možné zkusit vybrat vhodný homeopatický lék i prostřednictvím komunikace e-mailem či po telefonu.

Akutní stavy bývají většinou mnohem prudší a začnou často ze dne na den. Je zřetelnější, které projevy mají souvislost s právě probíhající nemoOLYMPUS DIGITAL CAMERAcí. Chronické potíže se rozvíjejí postupně a nenápadně a často není jasné, co brát v úvahu. To je jeden z důvodů, proč je v případě chronických nemocí nutná pro výběr léku mnohem podrobnější osobní konzultace.

Ale zpět k akutním stavům.

Klasický homeopat se ani při akutním onemocnění neřídí prvotně názvem diagnózy, ale kombinací symptomů, kterou u pacienta nemoc vyvolá. Při stejné diagnóze vyléčí každého člověka jiný lék.

Některé projevy nemoci jsou přímo spjaty s diagnózou a bude je mít většina pacientů. Např. většina nemocných ztrácí chuť k jídlu, většina se cítí unaveně, u angíny většinu lidí bude bolet v krku při polykání.

Toto jsou symptomy, podle kterých je velmi těžké, ne-li nemožné najít s jistotou správný homeopatický lék.

Potom jsou ale symptomy, které má každý jiné. Někdo chce pít studené, někdo teplé, někdo leží bez hnutí, někdo velmi neklidně, někdo pije málo, jiný moc, jeden se potí, jiný ne, každému je nejhůř v jinou denní dobu a každému uleví nebo přitíží něco jiného.

Tyto individuální projevy homeopata nejvíce zajímají.

Nejlepší je zkusit si uvědomit, co se změnilo oproti normálnímu stavu, je možné také zkoušet, co uleví… např. teplý nebo studený obklad, teplé nebo studené pití atd. Nemocného do ničeho nenutit, pouze mu nabízet, ale respektovat a pozorovat přirozené projevy těla. Zkusit na chvilku zahodit návyky (že se má hodně pít, že se má dělat to nebo ono) a poslouchat instinktivní přirozené chutě a preference.

Homeopat s pomocí homeopatické literatury hledá lék, který má v popisu stejnou kombinaci příznaků jako nemocný.

Je to trochu jako skládat puzzle. Po základním popisu nemoci není vždy vidět jasný obraz léku a homeopat se musí snažit najít další dílek skládačky…A tak klade všelijaké otázky typu výše zmíněných. Ve chvíli, kdy má v mysli určitý okruh léků, snaží se mezi nimi vhodnými otázkami rozlišit.

Homeopatické léky jsou k dostání v běžných lékárnách, ale mnohdy jsou na objednání. Osvědčilo se mi obvolat dostupné lékárny a příp. lék objednat telefonicky. Většinou pokud objednám ráno, lék je odpoledne téhož dne k dispozici.

Je dobré užít několik dávek a sledovat stav. Pokud je lék zvolen správně, tak by měl být pokrok znatelný již po několika dávkách. Pokud není, pravděpodobně nebyl zvolen přesný a je třeba hledat vhodnější. Je dobré i akutní stavy konzultovat s homeopatem, který dovede zhodnotit, jestli léčba postupuje správným směrem, jestli je lék správný a jestli je i potence vhodně zvolená.

Potíže ustupují zpravidla v souladu s homeopatickými zákony, tedy nejdříve by se měla zmírnit bolest, pokud je výrazná, celkově většinou po správném léku pacient nemoc lépe snáší, postupně se zlepšuje energie, nálada. Teprve nakonec může mizet např. rýma.

Často se setkávám s otázkou, jestli srážet nebo nesrážet horečku. Horečka je pomocníkem naší imunity, tělo jejím prostřednictvím bojuje s infekcí a často je to to jediné, co náš organismus k vyléčení potřebuje. Určitě není vhodné horečku srážet rutinně, když ji nemocný dobře snáší. Nicméně není dobré zacházet do extrémů a za každou cenu. Rozhodnutí je na úsudku každého pečovatele, příp. nemocného. Ve hře jsou různé faktory, zejména doporučuji vzít v úvahu celkový stav. Pokud má nemocný horečku a má silné bolesti nebo je apatický… není na co čekat a je lepší zajet k lékaři pro vyloučení vážnějšího stavu.

Dále je dobré upozornit na to, že i poté, co rychle odezní symptomy nemoci, je vhodné dopřát tělu šetrnější režim a nechat ho nabrat síly.

Někdy se stává, že není možné na dálku najít vhodný homeopatický lék na akutní nemoc. Stává se to v případech, kdy organismus je příliš oslaben na to, aby dovedl vytvořit kombinaci symptomů, která by byla pro homeopata rozpoznatelná. Často takový pacient potřebuje celkovou léčbu, která vyřeší chronický celkový stav, ale současně ovlivní i průběh akutních nemocí.

Někdy organismus nevytvoří při akutní nemoci dostatečně jasné symptomy jednoduše z toho důvodu, že žádný lék nepotřebuje… Není potřeba léčit každou rýmu a každé bolení v krku… Léčíme až stav, se kterým si naše tělo neví rady.

Komentáře jsou vypnuty.