Nejčastější otázky

Nejčastější otázky

Odpovědi na nejčastější otázky jsem se snažila zahrnout i do mých základních povídání o homeopatii, sem budu postupně přidávat další, které se často opakují. Pokud vám přesto nebude něco jasné, neváhejte se zeptat. (Kontakt)

IMGP2353– Co je možné pomocí homeopatie léčit?

Okruh potíží, které je možné homeopaticky léčit je velmi široký a není možné jej konkrétně vyjmenovat. Obecně se dá říci, že se dají léčit všechny změny, které jsou ještě vratné a to jak na fyzické, tak na emoční a mentální rovině. Není tedy např. možné zvrátit poškození kloubů nebo odumřelou tkáň, naopak je možné vyléčit funkční změny.

Další kritérium pro posouzení míry léčitelnosti je pro nás úroveň zdraví konkrétního člověka. Základním měřítkem pro toto posouzení je průběh a výskyt akutních nemocí. Lidé, kteří bývají akutně nemocní, mají ještě šanci se vyléčit. Ti z nich, kteří mívají čas od času i vysokou horečku, tak jsou na tom ještě lépe a k vyléčení zpravidla postupují rychleji.

Důležitým faktorem je také schopnost homeopata vybrat správný homeopatický lék. Člověk v danou chvíli potřebuje jeden konkrétní homeopatický lék. Homeopatik existují tisíce a mnohá jsou si velmi podobná a někdy podaří to pravé vybrat až na několikátý pokus. Záleží na vzdělání, schopnostech i zkušenostech homeopata.

– Jak si vysvětlit homeopatické zhoršení?

Po užití zvoleného homeopatika většinou dochází k tzv. homeopatickému zhoršení. Může se objevit v několika hodinách nebo dnech po užití homeopatického léku.

Homeopatické zhoršení může proběhnout v různé intenzitě a délce (od několika hodin po několik týdnů) a může se zhoršit cokoliv z potíží nemocného. Někdy se nezhorší hlavní potíž, ale zhorší se např. energie, člověk pociťuje zvýšenou únavu.

Homeopaté homeopatické zhoršení vnímají jako něco, co musí proběhnout, aby mohlo dojít k léčení. Lze jej chápat jako takový generální úklid. Všichni jsme někdy dělali např. úklid ledničky. Všechny ty zkažené věci musí ven. Homeopatický lék je pomocník, který poradí organismu, co má vyházet a v jakém pořadí. I při úklidu ledničky dočasně vznikne větší nepořádek, než původně… ale bez toho to nejde :-). Organismus tím vlastně dává věci do pořádku. Je dobré také zmínit, že nemusí zlepšit vše naráz, že většinou postupuje od zlepšení důležitých rovin po ty méně důležité. Nejdříve vyháže zkažené věci, pak teprve leští dvířka. :-) (tedy např. nejdříve zlepší spánek, psychiku a teprve později okrajovější problémy)

 – Jak dlouho trvá léčba?

Po dvou měsících by již mělo být zlepšení po léku zřetelné. Pokud není, je třeba, aby homeopat znovu pečlivě zvážil, zda-li není indikovaný jiný homeopatický lék.

Nicméně ani v případě správně zvoleného homeopatika nedochází ve většině případů k úplnému vyléčení ze dne na den, ale zlepšování probíhá spíše postupným zmírňováním symptomů nemoci. Stávají se slabší a slabší nebo se objevují stále méně často.

Myslím, že důvod, proč mnozí očekávají okamžité uzdravení je zvyk z moderní medicíny, kdy jsme zvyklí na okamžitý efekt. Namažeme mastičkou ekzém a ten zmizí. (jakmile ho přestaneme mazat znovu se po čase objeví) Dáme lék na úzkost a úzkost mizí (ale jakmile vyprchá účinek léku, tak se úzkost vrací a často ještě silnější než dřív). Dáme lék na horečku, horečka ihned klesá (a pak se opět vrací)…

To, že se nemoc vrací, znamená, že ve skutečnosti nikdy nezmizela. Tedy se nejedná o vyléčení, ale o pouhé dočasné potlačení nemoci a je většinou jen otázkou času, než se problém objeví i přes užívání léků nebo se místo ní objeví jiná, zpravidla mnohem více omezující naši životní pohodu.

Líbí se mi přirovnání, ke kontrolce v autě, která signalizuje, že nefungují brzdy. Když ji přelepíme, tak ji ihned přestaneme vidět. Ale na porouchaných brzdácIMGP2366h se nic nemění.

Pokud kontrolku nepřelepíme, ale vrhneme se na opravu brzd, nebude to spravené tak rychle, kolik času by nás stálo přelepení kontrolky, ale má to samozřejmě smysl. Nikdo nebude řešit poruchu brzd přelepením kontrolky, ale k vlastnímu zdraví tak často přistupujeme.

Nemoc, která nás trápí několik let, mnohdy i celý život, nezmizí ihned. Organismus potřebuje čas na „opravu“. Nicméně prvotní úlevu je možné očekávat po 1-2 měsích po užití homeopatického léku.

– Jak často je nutné navštěvovat homeopata?

Nutná je osobní úvodní konzultace. Dále pak je možné stav řešit e-mailem či telefonicky. Většinou je vhodná i první osobní kontrola po dvou měsících. Pokud se stav vyvíjí příznivě, většinou stačí kontroly e-mailem a osobní kontroly pak v případě, že dojde k výskytu nových symptomů nebo ke zhoršení. Interval mezi jednotlivými kontrolami se pohybuje v rozmezí měsíců až let. Osobně jsem zastáncem přístupu, že maximum řeším prostřednictvím e-mailu. Ale ne za každou cenu. Pokud stav není jasný, je lepší se sejít osobně.

– Je možné užívat homeopatika preventivně?

Homeopatie je založena na principu „podobné se léčí podobným“. Na určité příznaky nemoci hledáme homeopatikum, které má ve svém popise projevy co nejpodobnější. Pokud takové homeopatikum najdeme, nemocného vyléčíme.

Preventivně znamená dávat homeopatikum ve chvíli, kdy člověk není nemocný. Pokud ale není nemocný, tak nemá žádné příznaky nemoci, které by nám říkaly, jakým způsobem se nemoc bude projevovat. Tedy těžko můžeme hledat něco podobného ničemu. Jednoduše to není možné.

Preventivně posílit odolnost vůči nemocem, je možné z pohledu homeopatie jen celkovou léčbou. Kdy je nutná osobní konzultace, výběr homeopatika podle chronických symptomů. I tak se ale homeopatikum užije většinou jednorázově a neužívá se např. denně, 1x týdně atp.

Komentáře jsou vypnuty.