Případy z praxe

Akutní případy

Ukázka akutních případů z praxe.

Ani u akutních nemocí není možné řídit se pouze diagnózou, jak je vidět na dvou případech (1. a 5.), kdy obě dívky měly bolest ucha, která jim bránila v klidném spánku, obě byly uplakané a přesto každá z nich potřebovala k vyléčení jiný homeopatický lék. Na dalších dvou případech je možno vidět rozdílné stavy vyléčené jedním lékem

IMGP2389

(případ 2. a 8.) U každé nemoci je možností, z kterých homeopat musí vybírat, mnohem více a rozhodují mnohdy zdánlivé detaily, které laik nezná a neumí tedy posoudit. Např. to, jestli má nemocný žízeň nebo ne, jakou teplotu vyžaduje, jak se chová atd. Nevhodně zvolené homeopatikum stav nejenže nezlepší, ale mnohdy může i prodloužit. Proto je více než vhodné se poradit s homeopatem, což u akutních nemocí lze i na dálku. Tučně jsou zvýrazněné informace vedoucí k výběru konkrétního homeopatika.

1. Bolest ucha, dívka 3 roky

Od večera si stěžovala na bolest ucha a bolest zesílila natolik, že dívka nemohla ani usnout. Maminka zkoušela teplý i studený obklad. Holčička velmi trpělivě zkoušela oboje, ale nakonec se lítostivě rozplakala, že nic nepomáhá. Maminka říkala, že  trpělivost i ten lítostivý pláč byl u ní velmi nezvyklý, že jindy je spíše impulsivní vzteklé dítě. Dívka byla úplně bez žízně a vyžadovala otevřené okno.

Doporučen homeopatický lék Pulsatila 30C, pro které jsou velmi typické příznaky, kterými se pravděpodobný zánět středního ucha u holčičky projevoval a sice je bez žízně, má zhoršení večer a v noci, je pro ni typická mírnost, plačtivost  a zároveň je to jeden z léků, které jsou velmi často indikované u zánětu středního ucha. Do pěti minut po první dávce léku dívka usnula a naprosto klidně spala dvě hodiny. Poté se opět probudila a po zopakování léku znovu usnula. Takto se situace opakovala ještě dvakrát. Během dopoledne dostala poslední dávku léku, po které už bolest zcela ustoupila, dívka začala normálně pít a hrát si. Během odpoledne byla ve svém normálním stavu.

Když maminka situaci přirovnávala k zánětům středního ucha, které měla dívka dříve, říkala, že se to nedá srovnat. Většinou jí i léky na bolest pomáhaly bolest jen zmírnit a nezbylo než jet na pohotovost nechat ucho píchnout. I poté ale dívka působila alespoň týden nemocně a někdy si ještě i v následujících týdnech postěžovala na bolest ucha. Maminka říkala, že dříve nemoc probíhala celkem týden až 14dní, nyní ani 24 hodin.

2. Kašel se zvracením, chlapec, 6 let

Chlapec postupně začínal působit nemocně, nemoc se rozvíjela tři dny. Poté dosáhla stádia, kdy chlapci stoupla teplota na 40 stupňů a chlapec měl záchvaty kašle se zvracením. Kašlal hlavně v noci. Oproti normálu měl o větší žízeň a chtěl pít jen vodu. Nic nechtěl, žádnou zábavu, chtěl jen ležet, nechtěl se ani hnout. Jediné zvláštní, co vyžadoval, tak když měl zimnici a třásl se, chtěl, aby ho maminka zalehla, protože mu vadil ten třes. Doporučila jsem lék Bryonia. Maminka sehnala jen potenci 15C. Lék dle instrukcí rozpustila ve vodě a dávala chlapci během večera a noci popíjet. Ráno se probudil zdravý. Neměl teplotu, kašel, nezvracel. Byl mnohem čilejší a šel si hrát. Spustila se mu rýma. Dále již nebylo třeba lék podávat a i rýma postupně během pár dní ustala.

3. Neštovice, dívka, 3 roky

Dívka dostala neštovice, kterým rodiče nechávali v prvních dnech volný průběh. Čtvrtý den se ale obrátili o pomoc, protože dívka měla velmi neklidný spánek, budila se a měnila polohy a pořádně se nevyspala. Ani nálada se jí nelepšila. Byla velmi unavená, potřebovala přes den spát 4 hodiny.

Neštovice dívka dostala v létě, kdy panovala velká vedra, měla 39 horečku. Přesto vyžadovala teplo – chtěla být přikrytá teplou peřinou až po bradu, chtěla pít teplý čaj, což normálně nepije. Měla bíle potažený jazyk s červenou špičkou.

Na základě těchto symptomů dostala Rhus-t. Po jedné dávce měla mírné zhoršení neklidu. Noc byla celkově ale mnohem klidnější, nebudila se. Další den už nebyla vůbec unavená, hrála si a poprvé nepotřebovala přes den spát.

4. Zánět dutin,  žena 39 let

Více než týden ji trápila výrazná bodavá bolest dutin. Byla velmi zimomřivá, i jen z představy, že by musela jít ven a foukl by jí na hlavu studený vítr, ji chytala téměř panika. Zimomřivá byla zejména na hlavě. Chtěla teplo, více se oblékala, nahřívala se nahřívacím polštářkem, byla velmi unavená. Smrkala žluto-hnědý hlen. Byla více podrážděná, než obvykle.

Po podání léku Hepar se cítila asi hodinu velmi otupěle, nebyla schopná nic dělat a šla spát. Po dvouhodinovém spánku se vzbudila poprvé bez bolesti, další den se bolest již nevrátila, zlepšila se nálada a energie. Unavená byla již jen po větší práci, termoregulace se postupně vrátila do normálu.

5. Bolest ucha, dívka, 5 let

Krátce po usnutí se dívka vzbudila a křičela bolestí. Na ucho si nechtěla nechat sáhnout. Lehce jí pomohl teplý obklad a studené zhoršovalo. Měla velkou žízeň. Maminka dívce padala homeopatika Belladona a Pulsatila, které ji dříve na zánět ucha u jiného dítěte velmi pomohla. Tato homeopatika podávala celou noc, ale bez většího efektu. Naopak ráno si dívka stěžovala na bolest obou uší. Po podání léku Chamomila 30C bolest ustala a dívka prospala dopoledne. Lék bylo třeba ještě 3x během dne zopakovat. Další noc již v klidu prospala a také nálada se upravila do normálu.

6. Bolest v krku, chlapec, 6 let 

Velmi nateklé mandle a uzliny, bolí ho polykání, nejí, příliš nepije. Přes den huhňá a v noci chrápe. Výrazně slintá, maminka mu během noci několikrát otáčí polštář, jak ho má poslintatný. Také se v noci velmi výrazně potí, maminka ho za jednu noc 6x převlékala. Je velmi unavený, přes den polehával.

Po podání homeopatického léku Mercurius 30 C se potil méně, maminka ho převlékala jen 2x, ráno se vzbudil a krk ho téměř nebolel. Měl lepší energii, normálně si hrál. Mandle byly lepší a uzliny zmenšené o 50procent. Během následujích dvou dnů se uzliny zmenšily na normální velikost.

7. Chřipka, muž, 39 let

Potýkal se 14 dní s chřipkou a nachlazením. Nemoc začala dvoudenními teplotami, kdy muž prospal dva dny a zdálo se, že si s nemocí tělo poradí dále již samo. Přidal se dráždivý kašel, bolesti hlavy. Nemoc ale stále nepřecházela a cítil se velmi vyčerpaně. Po dvou týdnech se jeho stav opět zhoršil, vrátily se teploty kolem 38 st., zhoršila se bolest hlavy. Poté se na mě obrátil o radu. Stěžoval si, že minulou noc se kolem 1 hodiny v noci vzbudil a téměř nemohl spát. Bolela ho hlava, měl velkou zimnici a cítil se nervózně. Chtěl jen teplé nápoje, které měl potřebu neustále upíjet po malých doušcích. Říkal, že stav, kdy je mu zima, je u něj velmi neobvyklý, většinou mu při nemocích bývá horko a ani normálně není zimomřivý. Tedy to byla informace, která pro mě byla důležitá a společně s ostatními symptomy mě dovedla k doporučení léku Arsenicum album 30 C. Muž jej užil večer, ihned po užití se mu asi na půl hodiny zhoršila bolest hlavy a poté se vrátila do původního stavu. Šel brzy spát a prospal celou noc bez jediného probuzení. Ráno ho nebolela hlava a necítil se tak unavený jako v předchozích dnech. Lék následující den užil ještě 3x a poté již se stav upravil do normálu. 3 dny po užití léku mohl začít opět sportovat (vytrvalostní běh) a cítil se v kondici jako před vypuknutím nemoci.

8. Chřipka, dívka 11 let

Na rodinné dovolené dívka jako poslední z rodiny onemocněla pravděpodobně chřipkou. Nemoc u ní měla pomalejší nástup než u ostatních členů rodiny. Jeden den se začala cítit unaveně, v noci se vzbudila a cítila, že na ni něco leze. Ráno (8:30) se vzbudila s velmi silnou bolestí hlavy a teplotou 38. Na bolest hlavy jí rodiče dali sníženou dávku Nurofenu. Teplota stoupala postupně dál až na 39,1.  Dívka měla velmi výraznou žízeň, neustále si říkala o pití, hrnek vždy vypila naráz a hned si říkala o další, během dne vypila přes 3 litry tekutin, téměř dvojnásobné množství, co obvykle. Chtěla jen ležet, dělalo jí problém někam jít, nechtěla se hýbat, při sebemenším pohybu se jí vracela bolest hlavy, která jinak po nurofenu ustoupila. Večer kolem 21 hodiny se opět vrátila silná bolest hlavy. Dívka dostala dvě dávky Bryonie 30 C. Dívka ihned usnula, teplota do hodiny klesla na 38,4, hlava ji nebolela. Prospala klidně celou noc a ráno se cítila velmi dobře, měla velmi dobrou náladu (lepší než obvykle), hlava ji nebolela, bolelo ji mírně v krku, teplotu měla 37,3. Teplota i bolest v krku, přehnaná žízeň během dne ustoupily. Bolest hlavy, ani další projevy nemoci se již nevrátily. Dívka se cítila natolik dobře, že se ještě ten večer šla na chvíli vykoupat do moře.

Chronické případy

U chronických případů je vhodné dlouhodobější sledování případu, které přesvědčivě ukáže, že stav se zlepšuje dlouhodobě a proto zde budu případy přidávat postupně po delším období sledování.

Pro ukázku však přidávám jeden z mých prvních případů, který je podrobně zpracován a dává tak nahlédnout do uvažování a postupu homeopata při vybírání vhodného homeopatického léku.

Ukazuje, proč je důležité brát v úvahu víc, než jeden lokální problém. Homeopat si uvědomuje, že lék bude působit na celý organismus, a tak musí i při výběru vhodného homeopatika přihlédnout ke všem symptomům, aby lék působil optimálně na vše tak, jak má. Dlouhodobé potíže většinou nezmizí ze dne na den, ale postupně.
Po podání správného léku nemoc ustupuje od nejvážnějších potíží k těm okrajovým. V tomto případě se dívce rychle zlepšil spánek a psychika (strachy) a zlepšování rýmy a nevolností přicházelo více pozvolna.
Určitě stojí za zmínku také hlavní výhoda oproti západní medicíně, že při správném užití dovede homeopatie opravdu léčit a nejen problém dočasně potlačit. Nosní kapky často uvolní nos ihned, ale působí pouze dočasně, po vysazení se při chronické rýmě ucpaný nos vrací. Po čase přichází na řadu silnější léky, antihistaminika, kortikoidy, trhání nosních mandlí… Většinou se po nějaké době podaří problém potlačit a nos je v pohodě… v tu chvíli se ale objeví problém jinde a velmi často je to něco, co člověka v jeho životní pohodě omezuje ještě více než původní potíž.

http://www.pcch.cz/cs/chronicka-ryma-u-11-lete-divky_1102.html

Komentáře jsou vypnuty.